Wizyta pociechy w szpitalu to zawsze ogromny stres dla mamy. Do tego dzieci hospitalizowane są dużo bardziej narażone na rozwój zakażeń przewodu pokarmowego i dróg oddechowych niż dzieci, które pozostają w domu. Leczenie szpitalne może wiązać się z ryzykiem rozwoju zakażenia szpitalnego, co przedłuża czas hospitalizacji. Brzmi nieciekawie, ale mamy na to sposób!
Poważnym problemem u dzieci jest biegunka spowodowana rotawirusami, pojawiająca się powyżej 48 godzin od przyjęcia do szpitala. Rotawirusy to wysoce zaraźliwe wirusy, stanowiące najczęstszą przyczynę ostrych biegunek u dzieci. Do zakażeń dochodzi najczęściej w miesiącach wiosennych i zimowych.
Pomimo stosowania działań zmniejszających liczbę zakażeń szpitalnych (ostry reżim higieniczny i izolacja chorych dzieci), nie udaje się całkowicie wyeliminować tego problemu.
Jak temu zaradzić?
Jedną z obiecujących metod zapobiegania infekcjom szpitalnym jest profilaktyczne podawanie probiotyków – Lactobacillus rhamnosus GG, których skuteczność potwierdzono w dostępnych badaniach naukowych.
Profilaktyczne podawanie Lactobacillus rhamnosus GG dwa razy dziennie w trakcie pobytu w szpitalu dzieciom w wieku od 1 do 36 miesiąca, zmniejszyło ryzyko wystąpienia biegunki szpitalnej o 79%.
Lactobacillus rhamnosus GG podawany dzieciom podczas hospitalizacji zmniejszył:1
- o 76% występowanie epizodów biegunek
- o 62% ryzyko infekcji układu oddechowego
- o 60% ryzyko infekcji przewodu pokarmowego.
Warto pamiętać o tym przy potencjalnych wizytach w szpitalu, których oczywiście życzymy jak najmniej lub w ogóle!
Piśmiennictwo:
1 – Hojsak I et al. Pediatrics. 2010;125(5):e1171-e1177
CHIESI/NKO/ALL/01/09/2021_1_1